"CHP HEYETİ, GÜLİSTAN’I ARAMA ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ"  
28.02.2020
540
Yazı Boyutu: A- A+

CHP HEYETİ, GÜLİSTAN’I ARAMA ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ VİDEO

5 Ocak tarihinden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam ediyor. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel devam eden arama çalışmalarını yerinde inceledi.

CHP heyeti, Gülistan’ı arama çalışmalarını yerinde inceledi VİDEO

22 Ocak 2020 Çarşamba 17:44

5 Ocak tarihinden bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmalarına çok sayıda ekibin katılımıyla devam ediliyor. Doku’nun son görüldüğü Sarı Saltuk Viyadüğü altındaki arama çalışmaları tamamlanırken çalışmalar, Uzunçayır Baraj Gölü’nde devam ediyor.

""

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri su altı görüntüleme cihazlarıyla arama çalışmalarını sürdürürken, dalgıçlar da belirlenen bölgelere botlarla taşınarak dalışlar gerçekleştiriyor. 

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL, ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

Tunceli’ye gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Orhan Sarıbal, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve milletvekilleri de Gülistan Doku’yu arama çalışmalarını yerinde inceleyerek İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cem Erdoğan’dan bilgi aldı.

Gülistan Doku’nun ailesiyle de görüşen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e anne Bedriye, Gülistan’ın artık Türkiye’nin kızı olduğunu söyleyerek bulunması için yardım istedi.

Abla Aygül Doku ise; son derece titizlikle yürütülen arama çalışmaları için başta Vali Tuncay Sonel olmak üzere herkese teşekkür ederken, “Gülistan Türkiye’nin kızı. Annem, ben sesleniyoruz. Artık sayın cumhurbaşkanımız dahil tüm liderlerin sesimize ses vermesini istiyoruz. Ben, çocuğun ailesi konusunda tatmin olmadım. 21 yaşında genç bir kız kayıp ve o ailenin ifadesi henüz alınmadı” dedi.

Aile bireylerini dinleyen ve arama çalışmalarını izleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel basın mensuplarına konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gülistan Doku’nun kaybolmasının ardından konuyu meclis gündeminde tuttuklarını söyleyen Özel, “Bugün de sevgili annesiyle, ablasıyla ve yakınlarıyla birlikteyiz. Yerinde tetkik ettik. Görüntüleri bir kez daha gördük. Başka görüntüler de gördük ailenin elinde olan ve valiliğin elinde olan. Aramanın yoğunlaştığı noktada da bir takım incelemelerde bulunduk. Bu işin kriminal boyutu. Birinci ümidimiz şudur ki beklenen en kötü olmasın. Bir mucize olsun ve Gülistan sağ salım başka bir yerden gelsin Munzur’dan çıkmasın. Bunu gönülden istiyoruz. Ama bir de işin Tunceli ile ilgili sosyolojik boyutu var. O konuda üniversite öğrencilerinin yaşadıklarıyla ilgili bu Tunceli’deki sosyal hayatta ilgili ailenin bir takım yakarışları var. Bu konularda Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve bütün partilerden destek beklediklerini söylüyorlar. Tabi partinin tutumuyla ilgili bir şey söyleyebilirim. Belki meclisin bu konuyu Rabia Naz araştırma komisyonu gibi bir komisyonla bütün partilerin araştırması da doğru olabilir. Bunu da değerlendireceğiz. Ama şu anda üzerinde mutabakata vardığımız nokta milletvekillerimizle partimizden bir komisyonun oluşturularak Tunceli’de gelerek önümüzdeki günlerde bir takım temaslarda bulunması öğrencilerle görüşmesi. Hem bu olayın bir an önce aydınlanması için katkı sunmak istiyoruz hem de benzer psikolojik buhranların, benzer üzüntülerin yaşanmaması için Tunceli’deki sosyal hayatı ve Tunceli’de gençlerin yaşadıklarıyla ilgili ailenin aktardıkları bir takım meseleleri konuşmak için buralarda bir görevlendirme yapmayı düşünüyoruz. Burada gördüklerimizi genel başkanımıza, partinin yetkili organlarına bütün açıklığıyla rapor edeceğiz. Buradaki çalışmalardaki titizliği görüyoruz. Tüm belediyelerden Türkiye’deki neredeyse bütün dalgıçlar burada. Bu konuda bir eksiklik olmadığı belli. Ama Gülistan’ı bu köprünün üzerine kadar getiren konuda devletin önemli eksikleri olduğu belli. Hepimizin bu konuya duyarlı davranması gerekiyor. Bir kez daha beklenen en kötünün olmaması için Allah’a dua ediyorum” dedi.

ÖZEL, “TAHKİKAT AİLEYİ TATMİN ETMEMİŞ”

Olayla ilgili adli tahkikat konusunda ailenin aktardıklarını söyleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Ablanın, annenin dile getirdikleri şu. Arama kurtarma çalışmaları için memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Ama tahkikatın onları tatmin edecek ciddiyet ve derinlikle yapılmadığını söylüyorlar.

Meselenin bir ucunda kamu görevlisi olunca onun üvey oğlu olunca o çocuk şu anda burada olmayınca arama kurtarma çalışmasında ailenin gözü önünde olsa vicdanları rahatlayacak ama o çocuğun Alanya’da olduğu söyleniyor yurtdışına gitme ihtimalinden bahsediliyor. Bu konuda annenin yüreği rahat değil. Diyor ki ifadelerinin hepsi alınsın. 8 yaşındaki çocuğun ifadesinin alınmamasından şikayet ediyor. Yani arama kurtarma boyutunda tamamen içleri rahat. Ama tahkikatın titizlikle ve tüm yönleriyle sürdürülmesi ve konuyla ilgili şüphelilerin sorgulanmasıyla ilgili bir zafiyetten söz ediyorlar. Bunu da not ettik titizlikle araştıracağız” diye konuştu.

CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI FATMA KÖSE, "ARTIK SON BULSUN"

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerine değinerek “ Bugün Tunceli’de farklı bir şartlarda olabilseydik. Maalesef acılı bir ananın yanında olmak için buradayız.  Gülistan artık bizimde bir evladımız. Son 17 yıldır artarak devam eden kadın cinayetlerine hepimiz tanıklık ediyoruz.  Bunun sebeplerine baktığımızda indirimli yasaların, kadın cinayetleri ile ilgili caydırıcı cezalarının bulunmadığını görüyoruz. İktidara sesleniyorum bu anaların artık çığlığını duyun. Bir çok kadın cinayetlerini takip ediyorum. Analar ağlıyor. Bugün 18 gündür bir genç kızın öldüğü anlaşılamaz mı?  Ulu Munzur eğer Gülistan koynundaysa geri ver bize eğer değilse onu bulmamız için bize yol göster bize öncülük göster. Tüm Türkiye’nin annemize ses olmasını istiyorum. Artık yeter diyoruz. Bir kadın daha hayatımızdan eksik olmasın” dedi.

gulistan-aram-chp-heyeti-(20).jpgchp-heyeti-gulistan-doku-(5).jpgchp-heyeti-gulistan-doku-(2).jpggulistan-aram-chp-heyeti-(17).jpg

 

http://www.ozgurdersim.com/mobi/haber/chp-heyeti-gulistani-arama-calismalarini-yerinde-inceledi-video-15904.htm?fbclid=IwAR3LF_VEmaCLnhWY5sNHoVp6iTyzWM_c9F35ckqCLl-rXwr43dvj6NJECw4

 

 

 

CHPnet

SİTELERİ