BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA T.(+90) 312 465 20 00 F.(+90) 312 207 41 02 chpkadin@chp.org.tr

ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla
 

Neden üye olmalısınız?

Sitemizin tüm alanları herkese açıktır. Ancak yeniliklerden, gelişmelerden haberdar olmak isterseniz üye olabilirsiniz...

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.
  • open panel
  • Show Icons

Önceki Milletvekillerimiz

TBMM V. Dönem Kadın Milletvekilleri (1935 -1939)

  1. Mebrure Gönenç – Afyonkarahisar
  2. Hatı Çırpan - Ankara
  3. Türkan Örs Baştuğ - Antalya
  4. Sabiha Gökçül Erbay - Balıkesir
  5. Şekibe İnsel - Bursa
  6. Hatice Özgener - Çankırı
  7. Huriye Öniz Baha - Diyarbakır
  8. Fatma Memik - Edirne
  9. Nakiye Elgün - Erzurum
  10. Fakihe Öymen - İstanbul
  11. Benal Arıman - İzmir
  12. Ferruh Güpgüp - Kayseri
  13. Bahire Bediz Morova Aydilek - Konya
  14. Mihri Bektaş - Malatya
  15. Meliha Ulaş - Samsun
  16. Esma Nayman - Seyhan[**]
  17. Sabiha Görkey - Sivas
  18. Seniha Hızal - Trabzon

TBMM VI.Dönem Kadın Milletvekilleri (1939 – 1943)

  1. Mebrure Gönenç - Afyonkarahisar
  2. Belkıs Baykan - Ankara
  3. Türkan Örs Baştuğ - Antalya
  4. Fatma Memik - Edirne
  5. Nakiye Elgün - Erzurum
  6. Fakihe Öymen - İstanbul
  7. Benal Nevzad İştar Arıman - İzmir
  8. Şehime Yunus - İzmir
  9. Hacer Dicle - Kastamonu
  10. Mihri Bektaş - Malatya
  11. Meliha Ulaş - Samsun
  12. Sabiha Gökçül Erbay - Samsun
  13. Sıddıka Mümine Şemsa İşcen - Seyhan
  14. Mergube Gürleyük - Sivas
  15. Mammer Develi - Tokat
  16. Salise Abanozoğlu - Trabzon

TBMM VII. Dönem Kadın Milletvekilleri (1943 – 1946)

  1. Mebrure Gönenç - Afyonkarahisar
  2. Emine Mebrure Aksoley -Ankara
  3. Belkıs Baykan - Ankara
  4. Fatma Memik - Edirne
  5. Nakiye Elgün - Erzurum
  6. Hasene Ilgaz - Hatay
  7. Fakihe Öymen - İstanbul
  8. Benal Nevzad İştar Arıman - İzmir
  9. Şehime Yunus - İzmir
  10. Tezer Taşkıran - Kastamonu
  11. Mihri Pektaş -Malatya
  12. Saâda Emin Kâatçılar - Manisa
  13. Sabiha Gökçül Erbay - Samsun
  14. Sıddıka Mümine Şemsa İşcen - Seyhan
  15. Muammer Develi - Tokat
  16. Salise Abanozoğlu -Trabzon

* Milletvekilleri seçildikleri illerin alfabetik olarak sıralanmasına göre sıralanmıştır.

** Seyhan İlinin adı, 25 Ocak 1956  tarihli ve 6644 sayılı Kanunla Adana olarak değiştirilmiştir.

Cumhuriyet Senatosu Kadın Üyeleri, 15 Aralık 1961 - 12 Eylül 1980

Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Özel Şahingiray İstanbul AP 15.10.1961-7.6.1964
  2. Hatice Mualla Akarca Muğla AP 15.10.1961-5.6.1966
  3. Emine Mebrure Aksoley İstanbul CHP 7.6.1964-14.10.1973
  4. Hikmet İşmen Kocaeli TİP 5.6.1966-12.10.1975
  5. Solmaz Belül İstanbul CHP      14.10.1973-14.10.1979
  6. Aysel Baykal İstanbul CHP       14.10.1979-12.9.1980

Cumhurbaşkanınca seçilen kadın üyeler[1]

  1. Nimet Zerrin Tüzün 9.6.1964-10.10.1971
  2. Bahriye Üçok 14.10.1971-14.10.1977
  3. Adile Ayda 13.7.1976-3.7.1978
  4. Nermin Abadan-Unat 25.7.1978-12.9.1980

Danışma Meclisi Üyeleri-2 1981 – 1983


Adı ve Soyadı Temsil Ettiği Birim

  1. İmren Aykut MGK”nin seçtiği üye
  2. Tülay Öney MGK”nin seçtiği üye
  3. Nermin Öztuş MGK”nin seçtiği üye
  4. Cavidan Tercan Ordu il temsilcisi
  5. Türe Tunçbay İzmir il temsilcisi

[1] Kuruluşu, 1961 Anayasasının 70.maddesi ile hükme bağlanmış olan Cumhuriyet Senatosu, genel oyla seçilen 150 üye ile Cumhurbaşkanınca seçilen 15 üyeden kuruludur. İlk toplantısını  26 Eylül 1961″de yapmıştır.

[2] 12 Eylül 1980  İhtilalinden sonra Kurucu Meclis, Milli Güvenlik Konseyi (MGK) ve Danışma Meclisinden oluşuyordu. Danışma Meclisi, her ilden Valilerin saptadığı adaylardan MGK”nın seçtiği 120 üye ile MGK”nın doğrudan atadığı 40 üyeden (toplam 160 üye) oluşuyordu. 23 Ekim 1981″de açıldı.Yeni anayasanın hazırlanmasını sağladı. Danışma Meclisinin 6 Kasım 1983 Genel Seçimlerinden sonra hukuki varlığı sona erdi.

TBMM VIII. Dönem Kadın Milletvekilleri (1946 – 1950)

Adı ve Soyadı İli Partisi[1]

  1. Mebrure Aksoley Ankara CHP
  2. Fakihe Öymen Ankara CHP
  3. Zehra Budunç Bursa CHP
  4. Hasene Ilgaz Çorum CHP
  5. Benal Nevzad İştar Arıman İzmir CHP
  6. Latife Bekir Çeyrekbaşı İzmir CHP
  7. Tezer Taşkıran Kars CHP
  8. Makbule Dıblan Seyhan CHP
  9. Zekiye Molaoğlu Dranaz Trabzon CHP

Not: 6 Nisan 1947, 17 Ekim 1948, 16 Ekim 1949″da yapılan Ara Seçimlerde kadın milletvekili seçilmedi.

TBMM IX. Dönem Kadın Milletvekilleri (1950 – 1954)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Nazlı Tlabar İstanbul DP
  2. Halide Edip Adıvar İzmir Bağımsız
  3. Tezer Taşkıran Kars CHP

Not: 16 Eylül 1951 Ara seçimlerinde kadın milletvekili seçilmedi.

TBMM X.Dönem Kadın Milletvekilleri (1954 – 1957)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Aliye Temuçin Coşkun Ankara DP
  2. Nazlı Tlabar İstanbul DP
  3. Nuriye Pınar İzmir DP
  4. Edibe Sayar Zonguldak DP

TBMM XI. Dönem Kadın Milletvekilleri (1957 – 1960)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Übeyde Elli Ankara CHP
  2. Piraye Levent Aydın DP
  3. Hilal Ülman Bursa DP
  4. Ayşe Günel İstanbul DP
  5. Arife Necla Tekinel İstanbul DP
  6. Nazlı Tlabar İstanbul DP
  7. Nimet Perihan Arıburun İzmir DP
  8. Nuriye Pınar İzmir DP

(Temsilciler Meclisi Üyeleri)(2) (1961)


Adı ve Soyadı Temsil Ettiği Birim

  1. Ayşe Şukufe Ekitler Devlet Başkanı Temsilcisi
  2. Hermine Agavni Kalustyan Devlet Başkanı Temsilcisi
  3. Remziye Batırbaygil MBK Temsilcisi
  4. Mebrure Aksoley CHP Temsilcisi 

Millet Meclisi 1. (12.) Dönem Kadın Milletvekilleri (1961-1965)

Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Melahat Gedik Aydın AP
  2. Fatma Saadet Evren İstanbul CKMP
  3. Zehra Neriman Ağaoğlu Manisa AP 

Millet Meclisi 2. (13.) Dönem Kadın Milletvekilleri (1965 – 1969)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Zarife Koçak Bitlis CHP
  2. Nilüfer Gürsoy Bursa AP
  3. Türkan Seçkin Edirne CHP
  4. Fatma Sevinç Düşünsel Kars YTP
  5. Neriman Ağaoğlu Manisa AP
  6. Hayriye Ayşe Nermin Neftçi Muş CHP
  7. Melahat Gedik Samsun AP
  8. Behice Hatko Boran Urfa TİP

Millet Meclisi 3. (14.) Dönem Kadın Milletvekilleri (1969 – 1973)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Fatma Suna Tural Ankara MP
  2. Zekiye Gülsen Çanakkale AP
  3. Naime İkbal Tokgöz İstanbul AP
  4. Hatice Mualla Akarca Muğla CHP
  5. Hayriye Ayşe Nermin Neftçi Muş CHP

Millet Meclisi 4. (15.) Dönem Kadın Milletvekilleri (1973 -1977)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Feriha Fatma Öztürk Ankara CHP
  2. Zekiye Gülsen Çanakkale AP
  3. Ayşe Aliye Köksal Eskişehir CHP
  4. Nilüfer Gürsoy İstanbul DP
  5. Fatma Gülhis Mankut İstanbul AP
  6. Şükriye Tok İstanbul CHP

Not: 12 Ekim 1975 Ara seçiminde Kadın milletvekili seçilmedi.

Millet Meclisi 5. (16.) Dönem Kadın Milletvekilleri (1977 – 1980)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Makbule Çağlayan Ege İstanbul CHP
  2. Nilüfer Gürsoy İstanbul AP
  3. Sevil Korum İstanbul CHP
  4. Aysel Uğural İzmir AP

Not: 14 Ekim 1979 Ara Seçiminde Kadın milletvekili seçilmedi.

TBMM XVII. Dönem Kadın Milletvekilleri (1983 – 1987)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Neriman Elgin Ankara HP
  2. Göksel Kalaycıoğlu Ankara ANAP
  3. Fatma Rezan Şahinkaya Ankara ANAP
  4. Türkan Turgut Arıkan Edirne ANAP
  5. Fatma Mihriban Erden Isparta ANAP
  6. İmren Aykut İstanbul MDP
  7. Leyla Yeniay Köseoğlu İstanbul ANAP
  8. Tülay Öney İstanbul HP
  9. Günseli Özkaya İstanbul HP

10.Necla Tekinel İstanbul MDP

11.Işılay Saygın İzmir MDP

12.Bahriye Üçok Ordu HP

Not: 28 Eylül 1986 Ara Seçiminde kadın milletvekili seçilmedi.

TBMM XVIII.Dönem Kadın Milletvekilleri (1987 – 1991)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Göksel Kalaycıoğlu Ankara ANAP
  2. İmren Aykut İstanbul ANAP
  3. Leyla Yeniay Köseoğlu İstanbul ANAP
  4. Türkan Akyol İzmir SHP
  5. Birgen Keleş İzmir SHP
  6. Işılay Saygın İzmir ANAP

TBMM XIX.Dönem Kadın Üyeleri (1991 – 1995)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. Leyla Zana Diyarbakır SHP
  2. İmren Aykut İstanbul ANAP
  3. Tansu Çiller İstanbul DYP
  4. Melike Tugay Hasefe İstanbul ANAP
  5. Leyla Yeniay Köseoğlu İstanbul ANAP
  6. Işılay Saygın İzmir ANAP
  7. Fethiye Özver Tekirdağ DYP
  8. Güler İleri Tokat SHP

TBMM XX.Dönem Kadın Milletvekilleri (1995 – 1999)


Adı ve Soyadı İli Partisi

  1. İmren Aykut Adana ANAP
  2. Sema Pişkinsüt Aydın DSP
  3. Ümran Akkan Edirne DYP
  4. Oya Araslı İçel[3] CHP
  5. Ayfer Yılmaz İçel DYP
  6. Meral Akşener İstanbul DYP
  7. Tansu Çiller İstanbul DYP
  8. Gencay Gürün İzmir DYP
  9. Birgen Keleş İzmir CHP
  10. Işılay Saygın İzmir DYP
  11. Zerrin Yeniceli İzmir DSP
  12. H.Ayseli Göksoy Manisa DYP
  13. Lale Aytaman Muğla ANAP

TBMM XXI.Dönem Kadın Milletvekilleri (1999 – 2002)


Adı ve Soyadı İli Partisi

1. Tayyibe Gülek Adana DSP

2. Gönül Saray Alphan Amasya DSP

3. Oya Akgönenç Muğisuddin Ankara FP

4. Melda Bayer Ankara DSP

5. Ayşe Gürocak Ankara DSP

6. Esvet Özdoğu Ankara DSP

7. Nesrin Ünal Antalya MHP

8. Sema Tutar Pişkinsüt Aydın DSP

9. Sebahat Vardar Bilecik DSP

10. Melek Karaca Çorum MHP

11. Ayfer Yılmaz İçel DYP

12. Tansu Çiller İstanbul DYP

13. Yücel Erdener İstanbul DSP

14. Ayşe Nazlı Ilıcak İstanbul FP

15. Nazire Karakuş İstanbul DSP

16. Nesrin Nas İstanbul ANAP

17. Sulhiye Serbest İstanbul DSP

18. Perihan Yılmaz İstanbul DSP

19. Güler Aslan İzmir DSP

20. Işılay Saygın İzmir ANAP

21. Sevgi Esen Kayseri DYP

22. Meral Akşener Kocaeli DYP

TBMM XXII.Dönem Kadın Milletvekilleri (2002- 2007)


Adı ve Soyadı İli Partisi

1. Gaye Erbatur Adana CHP

2. Ayhan Zeynep Tekin Adana AKP

3. Reyhan Balandı Afyon AKP

4. Oya Araslı Ankara CHP

5. Ayşe Gülsün Bilgehan Ankara CHP

6. Remziye Öztoprak Ankara AKP

7. Özlem Çerçioğlu Aydın CHP

8. Semiha Öyüş Aydın AKP

9. Fatma Şahin Gaziantep AKP

10. Güldal Akşit İstanbul AKP

11. Sıdıka Aydoğan İstanbul CHP

12. Nimet Çubukçu İstanbul AKP

13. Zeynep Damla Gürel İstanbul CHP

14. Halide İncekara İstanbul AKP

15. Birgen Keleş İstanbul CHP

16. Güldal Okuducu İstanbul CHP

17. İnci Gülser Özdemir İstanbul AKP

18. Bihlun Tamaylıgil İstanbul CHP

19. Gülseren Topuz İstanbul AKP

20. Zeynep Armağan Uslu İstanbul AKP

21. Canan Arıtman İzmir CHP

22. Nükhet Hotar Göksel İzmir AKP

23. Türkan Miçooğulları İzmir CHP

24. Serpil Yıldız İzmir AKP

TBMM XXIII. Dönem Kadın Milletvekilleri (2007-2011)


Adı ve Soyadı İli Partisi

1. Fatoş Gürkan Adana AKP

2. Nevin Gaye Erbatur Adana CHP

3. Fatma Salman Kotan Ağrı AKP

4. İlknur İnceöz Aksaray AKP

5. Aşkın Asan Ankara AKP

6. Nesrin Baytok Ankara CHP

7. Zeynep Dağı Ankara AKP

8. Özlem Çerçioğlu Aydın CHP

9. Ayşe Akbaş Balıkesir AKP

10. Ayla Akat Ata Batman BAĞIMSIZ

11. Canan Candemir Çelik Bursa AKP

12. Selma Aliye Kavaf Denizli AKP

13. Gültan Kışanak Diyarbakır BAĞIMSIZ

14. Aysel Tuğluk Diyarbakır BAĞIMSIZ

15. Fazilet Dağcı Çığlık Erzurum AKP

16. Özlem Müftüoğlu Gaziantep AKP

17. Fatma Şahin Gaziantep AKP

18. Pervin Buldan Iğdır BAĞIMSIZ

19. Ayşe Jale Ağırbaş İstanbul CHP

20. Meral Akşener İstanbul MHP

21. Güldal Akşit İstanbul AKP

22. Necla Arat İstanbul CHP

23. Ayşe Nur Bahçekapılı İstanbul AKP

24. Nimet Çubukçu İstanbul AKP

25. Alev Dedegil İstanbul AKP

26. Halide İncekara İstanbul AKP

27. Canan Kalsın İstanbul AKP

28. Birgen Keleş İstanbul CHP

29. Mesude Nursuna Memecan İstanbul AKP

30. Özlem Piltanoğlu Türköne İstanbul AKP

31. Fatma Nur Serter İstanbul CHP

32. Edibe Sözen İstanbul AKP

33. Bihlun Tamaylıgil İstanbul CHP

34. Sebahat Tuncel İstanbul BAĞIMSIZ

35. Canan Aritman İzmir CHP

36. Şenol Bal İzmir MHP

37. Fatma Seniha Nükhet Hotar Göksel İzmir AKP

38. Şükran Güldal Mumcu İzmir CHP

39. Azize Sibel Gönül Kocaeli AKP

40. Ayşe Türkmenoğlu Konya AKP

41. Öznur Çalık Malatya AKP

42. Emine Ayna Mardin BAĞIMSIZ

43. Gönül Bekin Şahkulubey Mardin AKP

44. Birnur Şahinoğlu Samsun AKP

45. Çağla Aktemur Özyavuz Şanlıurfa AKP

46. Sevahir Bayındır Şırnak BAĞIMSIZ

47. Dilek Yüksel Tokat AKP

48. Safiye Seymenoğlu Trabzon AKP

49. Fatma Kurtulan Van BAĞIMSIZ

50. Gülşen Orhan Van AKP

TBMM XXIIII. Dönem Kadın Milletvekilleri (2011-...)

CHP:
1. Emine Ülker Tarhan (Ankara),
2. Aylin Nazlıaka (Ankara),
3. Gülsün Bilgehan (Ankara),
4. Ayşe Nedret Akova (Balıkesir),
5. Sena Kaleli (Bursa),
6. Ayşe Eser Danışoğlu (İstanbul),
7. Şafak Pavey (İstanbul),
8. Fatma Nur Serter (İstanbul),
9. Bihlun Tamaylıgil (İstanbul),
10. Sedef Küçük (İstanbul),
11. Melda Onur (İstanbul),
12. Binnaz Toprak (İstanbul),
13. Sebahat Akkiraz (İstanbul),
14. Güldal Mumcu (İzmir),
15. Hülya Güven (İzmir),
16. Birgül Ayman Güler (İzmir),
17. Dilek Akagün Yılmaz (Uşak),
18. Sakine Öz (Manisa),
19. Candan Yüceer (Tekirdağ)

AKP:
1. Fatoş Gürkan (Adana),
2. Fatma Salman Kotan (Ağrı),
3. İlknur İnceöz (Aksaray),
4. Tülay Selamoğlu (Ankara),
5. Ülker Güzel (Ankara),
6. Nurdan Şanlı (Ankara),
7. Gökçen Özdoğan Enç (Antalya),
8. Semiha Öyüş (Aydın),
9. Tülay Babuşçu (Balıkesir),
10. Canan Candemir Çelik (Bursa),
11. Tülin Erkal Kara (Bursa),
12. Nurcan Dalbudak (Denizli),
13. Mine Lök Beyaz (Diyarbakır),
14. Oya Eronat (Diyarbakır),
15. Sermin Balık (Elazığ),
16. Fazilet Dağcı Çığlık (Erzurum),
17. Ülker Can (Eskişehir),
18. Fatma Şahin (Gaziantep),
19. Derya Bakbak (Gaziantep),
20. Mihrimah Belma Satır (İstanbul),
21. Alev Dedegil (İstanbul),
22. Nimet Çubukçu (İstanbul),
23. Ayşe Nur Bahçekapılı (İstanbul),
24. Türkan Dağoğlu (İstanbul),
25. Sevim Savaşer (İstanbul),
26. Halide İncekara (İstanbul),
27. Tülay Kaynarca (İstanbul), Gülay Dalyan (İstanbul),
28. İlknur Denizli (İzmir),
29. Nesrin Ulema (İzmir),
30. Sevde Bayazıt Kaçar (Kahramanmaraş),
31. Gülşen Orhan (Van),
32. Safiye Seymenoğlu (Trabzon),
33. Dilek Yüksel (Tokat),
34. Özlem Yemişçi (Tekirdağ),
35. Zeynep Armağan Uslu (Şanlıurfa),
36. Nursuna Memecan (Sivas),
37. Tülay Bakır (Samsun),
38. Ayşenur İslam (Sakarya),
39. Çiğdem Münevver Ökten (Mersin),
40. Gönül Beki Şahkulubey (Mardin),
41. Öznur Çalık (Malatya),
42. Ayşe Türkmenoğlu (Konya),
43. Gülay Samancı (Konya),
44. Azize Sibel Gönül (Kocaeli),
45. Pelin Gündeş Bakır (Kayseri)

MHP:
1. Zühal Topçu (Ankara),
2. Ruhsar Demiral (Eskişehir),
3. Meral Akşener (İstanbul)

Bağımsız:
1. Ayla Akat Ata (Batman),
2. Leyla Zana (Diyarbakır),
3. Emine Ayna (Diyarbakır),
4. Nursel Aydoğan (Diyarbakır),
5. Pervin Buldan (Iğdır),
6. Sebahat Tuncel (İstanbul),
7. Mülkiye Birtane (Kars),
8. Gülser Yıldırım (Mardin),
9. Gültan Kışanak (Siirt),
10. Selma Irmak (Şırnak),
11. Aysel Tuğluk (Van)

BU ÇALIŞMA AŞAĞIDAKİ ALBÜMLER KULLANILARAK HAZIRLANMIŞTIR:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Albümü; 23 Nisan 1920-20 Ekim 1991. Ankara, TBMM Genel Sekreterliği, 1994.

TBMM Albümü; 20. Dönem. Ankara, TBMM Genel Sekreterliği, 1996.

TBMM Albümü; 21. Dönem. Ankara, TBMM Genel Sekreterliği, 1999.

TBMM Albümü; 22. Dönem. Ankara, TBMM Genel Sekreterliği, 2003.

TBMM Albümü; 23. Dönem. Ankara, TBMM Genel Sekreterliği, 2007.

[1] Partilere göre dağılımlar verilirken milletvekillerinin seçildikleri andaki dağılım esas alınmıştır.

[2] 27 Mayıs 1960 İhtilâlinden sonra 13 Aralık 1960 tarih ve 157 sayılı yasa ile oluşturulan Kurucu Meclis, MBK ve Temsilciler Meclisinden oluşuyordu. Görevi, yeni anayasayı ve seçim yasalarını hazırlamaktı. Temsilciler Meclisi, Devlet Başkanı ve Bakanlar Kurulu Üyelerinin yanı sıra çeşitli kesim, kurum ve kuruluşların temsilcilerini kapsamak üzere 258 üyeden oluşuyordu. İlk toplantısını 6 Ocak 1961″de yaptı. Temsilciler Meclisi yeni anayasanın ( 1961 Anayasası ) 9 Temmuz 1961″de  halk oyuna sunulup kabulünden sonra hukuki varlığı  4 Eylül 1961″de MBK ile birlikte son buldu.

[3] İçel İlinin adı 20 Haziran 2002 tarihli ve 4764 sayılı kanunla Mersin olarak değiştirilmiştir.

© 2013 CHP Kadın Kolları
Tüm Hakları Saklıdır.