20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü  
19.11.2020
481
Yazı Boyutu: A- A+

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Hakkında CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın Basın Açıklaması

 

20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Günü; dünyada okula gidemeyen, korunmasız ve köklerinden koparılmış milyonlarca çocuğun duruma dikkat çekmek için önemli bir gün. Aynı zamanda çocuk haklarının yasalarca güvence altına alınması ve farkındalık sağlanması amacı ile kutlanan bu gün, temelde bir insan hakları meselesidir.

 

Kırılgan grupta yer alan çocukların birçoğu dünya genelinde ve ülkemizde büyük oranda eşitsizliklere uğruyor. Savaşlar, yoksulluk, göç, eğitim ve sağlık sorunlarının çarkları arasında görünmez bir şekilde öğütülen çocuklar, doğdukları andan itibaren eşitsizlikle karşı karşıya kalıyor.

 

Ailesini, milliyetini, ekonomik ve sosyo kültürel yapısını, yaşam koşullarını seçemeyen çocuklar, yetişkinlerin kararttığı bir dünyada yaşamaya mecbur değil. Günümüz pandemi koşullarında, milyonlarca çocuk sabunla el yıkama olanağı dahi bulamıyor. Dünya üzerinde okulların yüzde 43’ünde su ve sabunun bulunduğu bir el yıkama alanı yok ve bu durum, okul çağındaki 818 milyon çocuğu etkiliyor.

 

Küçücük bedenleri ile tarlada, atölyelerde işçilik yapmak zorunda kalan, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden, istismara uğrayan, erken yaşta ve zorla evlendirilen çocukların sorumluluğu hepimizin omuzlarındadır. Yarının teminatı olan bu çocuklar daha hayallerini gerçekleştiremeden dünyaları başlarına yıkılıyorsa, biz siyasetçilere ve insanım diyen her yetişkine büyük görevler düşüyor.

 

Eşit ve adil olmayan 18 yaş sınırının sadece yasalarda kaldığı bu düzeni, önce çocuklarımız için değiştireceğiz. Çocukların güvenli bir ortamda doya doya yaşayacağı, fikri hür vicdanı hür bir neslin temellerini bizler atacağız. Yerel yönetimlerden başlayarak, merkezimize aldığımız aydınlık yarınların kilit taşı olan çocuklara, umutlu ve güzel yarınları bizler bırakacağız.

 

 Söz veriyoruz: Tüm çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlanmaya değer hale getireceğiz! Çocukların, hayallerinin ve geleceklerinin peşinden koştukları güneşli günleri, hepimiz el ele verecek büyüteceğiz. Unutmayalım ki çocuklar dünyanın en büyük servetidir.

CHPnet

SİTELERİ