Sivas Katliamı’nda katledilen Koray Kaya’nın anısı yaptırılan heykeliyle yaşayacak.  
20.11.2020
501
Yazı Boyutu: A- A+

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden Koray Kaya’nın anısı yaptırılan heykel ile yaşayacak.

 

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Sivas Katliamı sırasında Madımak Otel’de daha 12 yaşındayken katledilen Koray Kaya’nın heykelinin açılışı yapıldı. ‘Toplumsal Hafıza Müzesi’ projesi kapsamında yaptırılan üçüncü heykel olarak Koray Kaya’nın anısı yaşayacak. Çankaya Belediyesi’ne ait Galeri Çankaya’da Müze Komitesi tarafından törenle açılan Koray Kaya heykeline, CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, katliamda yakınlarını kaybeden aileler ve Ankaralılar katıldı. Tören pandemi koşullarına uygun bir biçimde yapıldı.

Madımak şehidi ailelerinden Hüseyin Karababa, Koray Kaya’nın ailesinin 27 yıldır iki kişilik yaşadığına dikkat çekerek yapılan heykelle birlikte ailenin bütünleştiğini söyledi.  Madımak Oteli’nde üç ailenin iki çocuğunu birden kaybettiğini hatırlatan Karababa, “Bu mücadeleyi ailelerle birlikte 27 yıldır veriyoruz. Ayrıca müze komitesinde yer alan ve bu canlarımızın anısını yaşatan herkese teşekkür ediyorum. Büyük uğraşlar sonunda Asım Bezirci’yi, İnci Türk’ü ve bugün Koray Kaya’nın heykelini yaptırmış bulunuyoruz. Kararlıyız, kaybettiğimiz bütün canların heykellerini yapacağız. Davamızı diri tutacağız ve canlarımızı yaşatacağız” diye konuştu. Karababa, 20 Ocak 2021 tarihinde görülecek olan Sivas Katliamı davasına katılım çağrısı yaparak konuşmasını bitirdi.

Koray Kaya’nın annesi Hüsniye Kaya, katillerin yargılanmayarak ortalıkta serbestçe gezdiğine, televizyonlara dahi çıktığına değinerek, “Bütün bunlar canımı çok acıtıyor. Katiller yargılanmadıkça ben ve diğer ailelerin canı yanıyor. Benim Koray’ım 12 yaşındaydı. Devleti soymadı, bankaları hortumlamadı, ülkeyi satmadı. Ailesiyle, sazıyla,sözüyle Pir Sultan’ı anmaya gitti” dedi. Kendisine hala Sivas’a neden gittiklerini soranların olduğunu söyleyen Kaya, “Biz oraya savaşa gitmedik. Suçumuz Pir Sultan’ı anmak mı” diye sordu. Ailelerin acılarını paylaştığını ifade eden Kaya, “Mahkemelerde katiller yüzümüze jetonlar fırlattı, öldük, dirildik ama bu davayı unutturmadık. 27 yıldır aynı acıyı yaşıyoruz, artık dayanacak gücümüz kalmadı ama binlerce çocuğumuz oldu bizim. Bir öldü, bin doğdular” diye konuştu.

Madımak Müze Komitesi Başkanı Alaattin Türkoğlu ise yaptırılan heykellerin dayanışma ile  yapıldığını ifade etti.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekincioğlu, yılmayarak engelleri hep birlikte aşacaklarını belirterek, “Çünkü biz insanı seven bir kültürün temsilcileriyiz. Yeraltının karanlık güçleri bugün de devleti yönetmeye çalışıyor. Darağacını boylasak da söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Müze Komitesi’nde yer alan CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise geçen süreç içerisinde hep mücadelenin içinde olduklarını ifade ederek, “Öfkemizi de acımızı da yüreğimize gömdük. Hep ileriye ve aydınlığa dönük olan eşitlik, adalet, demokrasi ve laiklik mücadelesi verdik, vermeye de devam edeceğiz” dedi. Sivas’ta Madımak Oteli’nin utanç müzesi olmasına izin verilmediğine dikkat çeken Nazlıaka, “Zaman kaybetmemek için Ankara’da müze kurma kararı aldık. Bunca yıl adliye koridorlarında adalet aradık, ama ne özür dilendi ne özeleştiri yapıldı ne de suçlular cezalandırıldı. Yeni katliamlara da yer yapıldı ve sanık avukatları şimdi baro kurmaya çalışıyor. Bu tek adam sistemi aslında her kurumda kendi tek adamlarını yaratıyor. Bizler, kibriti vereni de kibriti çakanı da yargı önünde hesap verinceye kadar takip edeceğiz”diye konuştu. Nazlıka, “Bizler adalet mücadelesinde birlikte atan milyonlarca yüreğiz ve insanlık mücadelesini zaman aşımına uğratmayacağız. Bu örgütlü karanlığa, örgütlü bir güçle cevap vereceğiz. Sevgiyi, barışı, direnci örgütleyeceğiz ve sesimiz Sivas’ta da yankılanacak” dedi. Bugünün aynı zamanda Dünya Çocuk Hakları Günü olduğunu da hatırlatan Nazlıaka, “Koray Kaya’nın yarım kalan hayatını, çocuklarımıza güvenli bir gelecek sağlama kavgamızda yaşatacağız” diye belirtti.

CHPnet

SİTELERİ