"Doğum yapan eşini yaralayan erkeğin dosyası iade edildi"  
24.10.2019
341
Yazı Boyutu: A- A+

Doğum yapan eşini yaralayan erkeğin dosyası iade edildi

<a data-rel="gallery" class="post_image page_margin_top" title="Doğum yapan eşini yaralayan erkeğin dosyası iade edildi" style="margin: 30px 0px 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: none; font-family: Arial; vertical-align: baseline; display: block; position: relative; background-color: #ffffff;">img

ANTEP – Hastane odasında yeni doğum yapan eşi Güldane Yırtıcı’yı yaralayan Ahmet Yırtıcı hakkında açılan davanın ilk duruşmasında Antep 11’nci Asliye Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek dosyayı savcılığa gönderdi. 

 
Antep’te yeni doğum yapan boşanma aşamasında olduğu eşi Güldane Yırtıcı’yı yaralayan Ahmet Yırtıcı’nın “eşe karşı kasten yaralama” suçuyla yargılandığı davanın ilk duruşması Antep 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuklu sanık Yırtıcı Antep H Tipi Kapalı Cezaevinden getirilirken mağdur Güldane Yırtıcı ve avukatı Hakan Kızılarslan da duruşmadaki yerlerini aldı. Duruşma salonun küçük olmasından dolayı Antep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görülen ilk duruşmaya CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan, Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, CHP, HDP, İP il başkanları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Trabzon Barosu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının yanı sıra çok sayıda kadın duruşmayı takip etti. 
 
‘ÖLDÜRMEK İSTESEYDİM ÖLDÜRÜRDÜM’
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk sözü sanık Yırtıcı aldı. Hastaneye yaralama kastıyla gitmediğini belirten Yırtıcı, oraya yuvasını kurtarmak için gittiğini söyledi. İstenmeyen olayların yaşandığını aktaran Yırtıcı, eşinin ablası ile annesinin kendisini tahrik ettiğini ileri sürdü. Kadın hâkimin “Barışmak için neden bıçakla gittin?” sorusuna ise Yırtıcı, “Onlar kalabalıktır diye yanıma bıçak aldım.  Öldürmek için gitmedim, öldürmek isteseydim öldürürdüm. Öyle bir niyetim yoktu. Arama yapılmadan beni içeri aldılar. Benimle ters konuştular. Öldürmek isteseydim zaten 3’ünü de öldürürdüm. Ben de korkutmak için bıçağı çektim. O sıra beni elimden tuttu” diye cevap verdi.
 
‘ABLAM OLMASAYDI BEN ŞUAN BURADA OLMAZDIM’
 
Sanığın ardından konuşan mağdur Güldane Yırtıcı, olayın yaşandığı sıra yeni doğum yaptığını hatırlattı. Boşanma aşamasında olmalarına rağmen çocuğu babasının da görmesini istediği için haber verdiklerini anlatan Yırtıcı, “Gündüz çocuğa bakıp sevdi. Giderken bana ‘Eve dönecek misin?’ diye sordu. Bende hayır dedim. Çıktı ve sonra gece bir daha geldi. İçeri girip yine bana ‘Eve dönecek misin?’ diye sordu. Bende hamileyken beni dövdün öldürmeye çalıştın dedim. Hamileyken boğazıma sarılıp beni öldürmeye çalıştı. Çocuklarımın önünde darp etti. Ben neden böyle bir insana döneyim. O da bana o sıra ‘Allah canını almayacak canını ben alacağım. Seni öldüreceğim’ dedi. Bende ona burası tartışma yeri değil demeye kalmaz, bıçağı çekip kalbime saplamaya çalıştı. O ara ablam yanındaydı. Hemen üzerine atladı. O olmasaydı ben şuan burada olmazdım. İki elimle yüzümü kendimi korumaya çalıştım. Ablam orada olmasaydı bıçak kalbime gelirdi. Kendimi korumama rağmen 7 bıçak geldi vücuduma” ifadelerini kullandı.
 
ANNE: PSİKOLOJİM BOZULDU
 
Sanık ve mağdurun ardından tanık ifadelerine geçildi. Mağdur Yırtıcı’nın annesi Ayşe Değer ile ablası Seda Değer tanık olarak dinlendi. Anne Değer, olayın etkisinin geçmediğini belirterek, şöyle konuştu: “Saldırı esnasında ben yardım istemeye gittim. O an şok oldum. Bir ananın gözü önünde evladımı öldürmeye çalıştı. İnsan vicdanı bunu nasıl kabul eder. Ana olarak soruyorum. Bize bu acıyı neden yaşattı. Bıçak çıkmadan önce tehditler savurdu. 2 ay oldu olayı hala her gece yaşıyorum. Gözümün önünden gitmiyor o an. Psikolojim bozuldu. En ağır şekilde cezalandırılsın.”
 
 
Tekrardan söz alan sanık Yırtıcı, olay öncesinde eşini ve ailesini tehdit etmediğini söyledi. Ceza alması için eşinin ailesinin yalan beyanda bulunduğunu aktaran Yırtıcı, “Kastım onu eve getirmekti. Korkutarak onu eve getirmeyi istedim. Öldürmek isteseydim ablası beni engelleyemezdi. Sonuç olarak benim bedenim onunkinden daha güçlü. Bıçağı bırakıp kaçtım” dedi.
 
GÖREVSİZLİK İTİRAZI YAPILDI
 
Sanığın beyanından sonra mağdur avukatı Hakan Kızılarslan söz aldı. Dosyanın soruşturma aşamasının hayal kırıklığı olduğunun altını çizen Kızılarslan, birçok delilin toplanmadığını ve ifadesi alınması gereken birçok tanığın ifadesinin alınmadığını söyledi. Bu olayda tasarlayarak, planlayarak, kasten öldürülmeye çalışma olduğunu vurgulayan Kızılarslan, “Bu ağır ceza mahkemesinin alanıdır. Biz görevsizlik itirazı veriyoruz. Olayda tasarlamanın bütün unsurları vardır. Gece kimsenin olmadığını düşünerek bıçakla geliyor. Bıçağı en hassas bölgelere saplamaya çalışıyor. Sanığın üzerine atılı suçun mahiyetinin değişmesi gerekiyor” diyerek sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti. 
 
Avukat beyanın ardından duruşmayı izleyen kurumlardan Antep, Trabzon Barosu, Türkiye Barolar Birliği, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dosyaya müdahillik talebinde bulundu. 
 
Kısa bir aranın ardından karar veren mahkeme heyeti müdahillik talebinde bulunan kurumların taleplerinin reddine, sanığın tutukluluk halinin devamına ve görevsizlik itirazının kabulüne karar vererek dosyayı tekrardan Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk etti.